Nie każdy z nas jest posiadaczem ogrodu o idealnych warunkach glebowych i słonecznych. Nie wszystkie rabaty ogrodowe są w stanie poradzić sobie z mniej urodzajną glebą lub cienistym stanowiskiem, a nawet jeśli się tam przyjmą, ich przetrwanie będzie od nas wymagało dużo pracy. Na szczęście są one – rośliny nie do zdarcia. Takie, które zniosą prawie wszystko, przetrwają ekstremalne warunki, a nawet niezbyt wprawną rękę ogrodnika. Poznajcie 6 roślin łatwych w pielęgnacji, które zniosą prawie wszystko!

Tawuła japońska

To gęsty krzew o okrągłym kształcie i pionowych pędach sięgających 1 m, na których pod koniec lata pojawiają się delikatne, różowe kwiaty. Może rosnąć na praktycznie każdym podłożu, ma przeciętne wymagania glebowe, choć oczywiście najpiękniej zakwitnie na przepuszczalnym podłożu. Świetnie sprawdzi się jako element osiedlowych ogrodów. Jest wytrzymały na suszę, na mrozy i na miejskie warunki. Czego chcieć więcej?

Bez czarny

Krzew o bardzo charakterystycznym, sielskim wyglądzie. Jego zielone liście delikatnie kontrastują z drobnymi, białymi kwiatami, zebranymi w płaskie baldachy. Daje jadalne owoce, obfite w witaminy, świetne na konfitury. A co najważniejsze – może rosnąć prawie wszędzie, nawet na suchych, piaszczystych glebach i nieużytkach. Jest całkowicie mrozoodporny. Jeśli posiadasz słoneczne miejsce w ogrodzie i chcesz je wypełnić mało wymagającym krzewem – bez czarny to strzał w dziesiątkę.

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa zachwyca cukierkowo-różowymi kwiatami osadzonymi na sztywnych pędach. Jej kępy dorastają nawet do 1 m wysokości. Intensywność koloru kwiatów zależy przede wszystkim od nasłonecznienia stanowiska. Jeżówka będzie rosła na praktycznie każdym podłożu, może oprócz gliniastych i zbitych gleb. Jest tolerancyjna na ciężkie warunki miast, wytrzymała na mróz i suszę, odporna na szkodniki i choroby, słowem – roślina nie do zdarcia.

Liliowiec

Efektowne połączenie wąskich, łukowato wygiętych liści i dużych, kolorowych kwiatów – to najkrótszy opis urody liliowca. To bylina, która dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na każdej glebie, w różnych warunkach. Nie wymaga ciągłej pielęgnacji, dlatego świetnie sprawdzi się u osób, które mają niewiele czasu na pielęgnację ogrodu.

Jaśminowiec

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech jaśminowca są jego białe, pachnące kwiaty. Nie potrzeba specjalnych warunków, aby móc się rozkoszować zapachem tego krzewu obok swojego domu. Jaśminowiec jest wytrzymały na suszę, warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe. Szybko przyjmuje się po przesadzeniu w inne miejsce i odbija nawet po silnym cięciu. Zdecydowanie warto!

Pięciornik

Ostatnia z roślin, na które chciałam zwrócić Waszą uwagę to pięciornik krzewiasty. Jest to krzew o jaskrawych, złocistych kwiatach, które pojawiają się w czerwcu i zdobią roślinę aż do października. Pięciornik jest wytrzymały na ekstremalne warunki pogodowe i glebowe. Jest niewymagający i łatwy w uprawie, a dodatkowo odporny na mączniaka. Jeśli szukasz rośliny nie do zdarcia na niski żywopłot – zdecydowanie wybierz pięciornika.

Jak widzicie, „żelaznych roślin” nie jest wcale tak mało. Oczywiście ich ekstremalna wytrzymałość nie oznacza tego, że możecie zupełnie zapomnieć o ich uprawie i pielęgnacji. Ale z pewnością będą wymagały dużo mniej uwagi niż pozostałe rośliny w ogrodzie i mogą zapełnić miejsca, w których inne gatunki sobie nie poradzą.

Źródło zdjęć: iStock.com/TeleMakro-Fotografie-(Ina-Hensel); seven75; bauhaus1000; AlinaMD; apugach; skymoon13