Idealna rabata ogrodowa to nie tylko wyzwanie, ale też spora satysfakcja, kiedy uda nam się osiągnąć zamierzony efekt. O rośliny w rabatach trzeba dbać przez cały sezon, a ich zaniedbanie tylko dołoży nam pracy w kolejnych latach. Nie jest to trudne, jeśli będziemy pamiętać o czterech podstawowych czynnościach. Ich przestrzeganie pozwoli nam cieszyć się efektowną, pięknie kwitnącą kompozycją. Oto 4 sposoby na idealną rabatę.

Odchwaszczanie

Chwasty nie dość, że źle wyglądają, to zabierają składniki odżywcze z gleby, z których korzystać mogłyby rośliny na naszej rabacie. Na przestrzeni lat pojawia się ich coraz więcej, dlatego warto z nimi regularnie walczyć. Najłatwiej pozbyć się chwastów młodych, jednorocznych. Można je usunąć ręcznie lub delikatnie pieląc glebę zanim zakwitną. Jeśli chodzi o chwasty wieloletnie, należy je wyrwać z ziemi razem z korzeniami. Jeżeli to nie pomoże, wykop z gleby rośliny i przesadź je na jakiś czas do donic lub innego miejsca. Chwasty w gruncie usuń za pomocą środków chwastobójczych lub poprzez przykrycie ziemi agrowłókniną (na około rok) – materiał skutecznie zagłuszy wzrost niepożądanych roślin i będzie można wsadzić ozdobne byliny.

Dzielenie bylin

Aby byliny odżyły i atrakcyjnie się prezentowały, trzeba je regularnie rozdzielać. W tym celu wykop rośliny z korzeniami i podziel na mniejsze części rękoma lub za pomocą narzędzi ogrodniczych. Najlepiej sprawdzą się do tego dwie pary wideł zetknięte tyłem – odpychając je od siebie, szybko i skutecznie podzielisz bryłę ziemi, w której znajdują się korzenie. Jeśli nie masz wideł, podziel byliny za pomocą łopaty lub noża. Pamiętaj, aby po rozsadzeniu dobrze nawadniać rośliny.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Obumarłe kwiatostany nie tylko mało atrakcyjnie wyglądają, ale też powstrzymują roślinę przed wypuszczeniem nowych kwiatów. Dlatego ważne jest, aby regularnie je usuwać. Co więcej, po ogłowieniu niektóre rośliny wytwarzają zupełnie nowe, powtórne kwiaty. Jak usunąć obumarłe kwiatostany? Można to zrobić na kilka sposobów: przycinając zdrewniałe łodygi o 1/3 ich długości do zwróconego na zewnątrz pąka, uszczykując kwiaty palcami, ogławiając za pomocą nożyczek czy strzygąc nożycami lub sekatorem całe kępy (np. lawendę).

Ściółkowanie

Jedną z najważniejszych czynności przy tworzeniu rabat jest ściółkowanie. Chroni glebę przed erozją, rozwojem chwastów i podnosi jej zdrowotność. Ściółka powinna mieć od 5 do 10 cm grubości. Nadają się na nią materiały takie jak kompost, kora mielona, igliwie, liście, żwir, drewniane zrębki. Co ważne, rabatę można ściółkować przez cały rok.

Choć porządkowanie zapomnianej rabaty może wydawać się mało zachęcające, nasza praca odpłaci się nam pięknym efektem na wiosnę. Wypielęgnowane i ożywione rośliny zostaną pobudzone do wzrostu i na nowo staną się efektowną dekoracją ogrodu.

Źródło zdjęć: iStock.com/ilona-titova; Saklakova; DragonImages; OlgaPonomarenko; Kerkez; ronstik